Zmiany w pożyczkach – czy ustawa antylichwiarska pomoże?

Zmiany w pożyczkach – czy ustawa antylichwiarska pomoże?

Cześć. Dzisiaj opowiemy co nie co na temat ustawy antylichwiarskiej, która weszła w życie w marcu 2016 roku. Więcej szczegółów na temat tej ustawy, a także czym właściwie jest ustawa antylichwiarska, znaleźć można w Internecie, jednak chciałbym skupić się na tym czy ona faktycznie coś da, zarówno uczciwym firmom pożyczkowym, jak i ostatecznie klientowi pożyczki, chwilówki itd.

Czym jest ustawa antylichwiarska w 3 słowach

Chodzi o zaostrzenie przepisów dla podmiotów chcących pożyczać pieniądze. Ustawa antylichwiarska przewiduje, że całkowity koszt pożyczki w skali roku, nie może przekroczyć 55% kosztów, zaś w ciągu całego okresu pożyczki nie może to być więcej niż 100% jej wartości.

Zatem jeśli pożyczymy 1000 zł, do oddania może być maksymalnie 1999,99 zł (tak wynika z mojej kalkulacji), dodatkowo pod warunkiem, że pożyczka będzie rozbita w taki sposób, aby w jednym roku koszt tej pożyczki nie wynosił 55%, co w praktyce raczej się nie zdarzy, ale to już kosmetyka.

Co “podobno” zmieni ustawa antylichwiarska

Z punktu widzenia konsumenta powinienem się cieszyć, bo przecież

Pożyczki będą tańsze, gdyż jak wspominaliśmy, 100% maksymalnego kosztu i 55% w skali roku (pożyczam 1000 zł, oddaję maksymalnie 1550 zł), wygląda to korzystnie.

Wiele “lewych” firm zniknie z rynku, bo nastawieni na kombinatorstwo, nie będą mogli tego robić.

Ułatwiony dostęp do dokumentacji firmy pożyczkowej, co jest zapewnione przez ustawę. Możemy sprawdzić czy dana firma ma wszystkie dokumenty wymagane przez KNF.

Z drugiej strony wiele małych, krajowych firm, które rozwijałyby się dobrze, nie będzie w stanie sprostać niektórym warunkom (np. minimalny kapitał 200 000 zł).

Minusy ustawy antylichwiarskiej

Już teraz można z całą pewnością powiedzieć, że tam gdzie pojawiają się obostrzenia, będzie pojawiała się szara strefa. Ktoś komu zabraknie zdolności kredytowej aby wziąć pożyczkę czy kredyt w znanej firmie lub banku, będzie szukał jakiegoś szemranego lombardu czy lichwiarza, a tam już ustawa antylichwiarska nie sięga.

Tak jak już wspomniałem wcześniej, konkurencja się zmniejszy, duże firmy zostaną na rynku, a że popyt nadal będzie wysoki, to jedyne co może się zmienić, to wymogi zdolności kredytowej. Te zasady mogą zostać zaostrzone wewnątrz firm pożyczkowych, co w niektórych przypadkach mogłoby pozbawić możliwości zaciągnięcia pożyczki przez Kowalskiego, który nie spełnia warunków zarobkowych, a które z kolei były wystarczające wcześniej.

Wałki były są i będą

Wkrada nam się tutaj mały kolokwializm, ale czasem trzeba podejść do tematu na luzie. Nie ma takiego prawa, które nie ma luk i którego nie dałoby się obejść. Mało tego, firmy czasem z kalkulacji podejmują decyzje w stylu “lepiej zapłacić karę, niż robić to legalnie”. Uważam, że i na tym polu prędzej czy później pojawią się pomysłowe rozwiązania obejścia ustawy antylichwiarskiej.

Na przykład: pożyczanie pieniędzy TYLKO członkom klubu sympatyków, który to klub trzeba by było opłacać lub zapłacić koszt członkostwa, które z kolei wygasa po danym okresie. Może wykupienie jakiegoś produktu typu ubezpieczenie, ale w innej firmie (siostrzanej), które to ubezpieczenie dawałoby możliwość zaciągnięcia pożyczki.

Takie rozwiązania prędzej czy później się pojawią.

Wiele firm krzaków nie nastawia się na długą karierę. Robią przysłowiowy strzał i za kilka miesięcy znikają z rynku aby pojawić się pod nową nazwą jako nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Warto być rozważnym i pożyczać pieniądze w znanych i sprawdzonych firmach pożyczkowych. Jeśli nie ma takiej w okolicy, warto brać pod uwagę największych graczy. Jeśli  już zaciągasz pożyczkę, to moim zdaniem lepiej brać ją online, bo zazwyczaj są tańsze, gdyż nie wymagają obsługi pracowników (całość jest zautomatyzowana).

A Ty co sądzisz o ustawie antylichwiarskiej? W którą stronę to pójdzie? Zapraszam do komentarzy.

Kilka znanych i sprawdzonych firm, udzielających korzystne pożyczki online

Pamiętaj, że złożenie wniosku przez internet jest bezpieczne i do momentu podpisania umowy, do niczego Cię nie zobowiązuje.

Śledź nas na Facebook'u


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *