Czy warto zaciągać pożyczki prywatne?

Czy warto zaciągać pożyczki prywatne?

Czasem bywa tak, że nie pożyczy nam bank, nie pożyczy firma pożyczkowa (zazwyczaj z powodu długów), zaś zostaje pożyczka prywatna. Dziś kilka słów na temat pożyczek prywatnych. Gdzie właściwie szukać takich pożyczek prywatnych? Czego unikać przy pożyczkach prywatnych? I jak zaciągać pożyczki prywatne? Postaramy się odpowiedzieć na te kilka dość istotnych pytań.

Co to w ogóle jest pożyczka prywatna?

Ciężko o jednolitą klasyfikację. Może to być po prostu pieniądze pożyczane przez osobę fizyczną, innej osobie fizycznej. Wspólnie ustalają między sobą kwotę oprocentowania, a następnie pożyczkobiorca oddaje pożyczkodawcy pieniądze. Jednak czy mówimy tutaj tylko o sytuacji w której Kowalski pożycza Nowakowi pieniądze gdzieś na osiedlu? Oczywiście wielu „prywatnych” pożyczkobiorców udziela pożyczek na zasadzie własnej działalności gospodarczej. W praktyce wygląda to tak, że Kowalski zakłada sobie firmę, ma kapitał, ogłasza się w internecie i pożycza ludziom pieniądze.

Coraz częściej oferty z pożyczkami prywatnymi znaleźć można też na portalach pośredniczących. Znacie chyba Kokosa i inne, podobne portale pośredniczące?

Jak wyszukać pożyczki prywatne?

Po wpisaniu hasła “pożyczki prywatne oferty” powinniśmy kilka z nich znaleźć. Najczęściej będą to fora internetowe, portale ogłoszeniowe i strony prywatne, możliwości jest bardzo wiele, dodatkowo dochodzą do tego wspomniane już portale takie jak Kokos i parę innych. Ze znalezieniem dużej ilości ofert na pewno nie będzie problemu. Co to oznacza w praktyce.

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

O ile ofertę znaleźć jest łatwo i o ile często wygląda ona bardzo ciekawie, to warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach! Przede wszystkim gdy znajdziemy daną firmę czy nazwisko, warto poszukać informacji na temat pożyczkodawcy. Może okazać się, że po wpisaniu numeru telefonu w Google, znajdziemy wiele opinii zarówno pozytywnych jak i negatywnych (to samo tyczy się nazwiska).

Nad firmami pożyczkowymi i bankami czuwają instytucje takie jak Komisja Nadzoru Finansowego. Owszem w teorii ta i inne organizacje powinny monitorować pracę wszystkich podmiotów, ale sami wiemy że w praktyce często dochodzi do nadużyć. Firma pożyczająca pieniądze w jakiejś małej miejscowości, może być zarejestrowana, jako “doradztwo finansowe / kredytowe” itp. Zanim ktoś to zweryfikuje, owa firma może zrobić “w konia” wiele osób.

Zabiegi takie jak

 • opłata wstępna za weryfikację powyżej 1 zł,
 • (gigantyczna) prowizja za udzielenie pożyczki,
 • abuzywne zapisy w umowie, mówiące o gigantycznych karach za spóźnienie w spłacaniu pożyczki.

To tylko niektóre elementy na które warto uważać.

Podsumowując.

Najlepszym rozwiązaniem mimo wszystko są pożyczki w znanych firmach. Jeśli jest w grę wchodzi większa kwota, to należy udać się do banku.

Poniżej przedstawiam Ci kilka sprawdzonych ofert, które z pewnością warto wziąć pod uwagę.

Śledź nas na Facebook'u


3 thoughts on “Czy warto zaciągać pożyczki prywatne?

 1. Majkel

  A czy znacie jakieś dobre pożyczki prywatne w Warsazwie?

 2. Marta

  Pomimo wszystko bałabym się zaciągać pożyczki prywatne – może jeśli chodziłoby o jakąś małą kwotę. Jeśli już bym się zdecydowała to na pewno dużo bym czytała na temat danej osoby tak jak napisaliście w tym wpisie.

 3. Swat

  E tam ja zazwyczaj zaciągam szybkie pożyczki prywatne – przynajmniej nie muszę się z tym bujać po bankach i donosić im tych wszystkich papierków – czego nie cierpię… Już kilka razy zaciągałem pożyczki prywatne od kilku firm i jak na razie nie miałem żadnych problemów ze spłatą. No ale oczywiście tak jak jest napisane w tym wpisie trzeba poczytać co nieco o danej firmie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *