Czy warto odkładać pieniądze na lokatę?

Czy warto odkładać pieniądze na lokatę?

Zacznę od mojego zdania. Moim zdaniem lokata to bardzo kiepska forma odkładania pieniędzy. Wspominaliśmy o tym w tym wpisie: jak odkładać pieniądze.

Dzisiaj nieco rozwiniemy temat lokaty.

Lokaty najniższe w historii

Niektóre źródła finansowe śmiało piszą o tym, że w 2016 roku mamy najniższe lokaty w historii bankowości. Jest to rzekomo wynik niskich stóp procentowych i inflacji, a nawet deflacji.

Jednak co powinno interesować nas – przeciętnych zjadaczy chleba, którzy nie śledzą codziennie kursów walut czy innych ekonomicznych wskaźników. Powinno nas z całą pewnością interesować to, czy jeśli dziś wpłacimy sobie na lokatę jakąś relatywnie wysoką dla nas kwotę, to czy stracimy na niej czy zyskamy?

Czy warto wejść w lokatę długoterminową?

odkładanie pieniędzy na lokacieOtóż na lokacie długoterminowej prawie na pewno stracimy. Najlepsze lokaty na kwoty powyżej 10 000 zł, uwzględniają około 3% zysku w skali roku. To naprawdę nie jest dużo. Odlicz od tego podatek dochodowy i od kwoty 10 000 zł po roku mamy jakieś 250 zł. Po 10 latach od tej kwoty, uwzględniając kapitalizację odsetek będziemy mieli niecałe 3000 zł. Wybaczcie, że nie obliczam tego co do złotówki, ale nie o to w tym wpisie chodzi, a o opinie czy warto czy też nie.

Ktoś powie: ale to 3000 zł za darmo, lepiej je mieć, niż nie mieć. Czy aby na pewno?

Zamroziłeś swoje oszczędności na 10 lat! A czy uwzględniasz inflację?

Co to jest ta inflacja?

W skrócie, jest to wzrost cen. Jeśli dziś za 100 zł możesz kupić powiedzmy 100 kilogramów produktu x, to za 10 lat prawdopodobnie kupisz tylko 90 kg. Zatem analogicznie, Twoje 10 000 zł, za 10 lat będą warte już tylko 9000 zł. A więc oszczędzanie na lokacie jest opcją ostateczną i prawie na pewno na tym stracisz. Jest to nieco lepsze od trzymania pieniędzy w skarpecie.

Ale teraz mamy deflację!

Podobno w połowie 2016 roku mamy deflację, czyli sytuację w której to ceny spadają i nasze 10 000 zł (przy utrzymaniu takiej deflacji), będzie warte na przykład 11 000 zł za 10 lat.

Nie do końca w to wierzę. Oficjalna inflacja podawana do informacji publicznej, nie uwzględnia wielu czynników i ekonomiści traktują ją z przymrożeniem oka. Podobno realna inflacja jest zawsze dużo wyższa i ta wersja przekonuje mnie bardziej niż różowa perspektywa tego, że moje 10 000 zł będzie miało większą moc nabywczą za dekadę.

Podsumowując

Zamiast lokaty, wolałbym wejść w jakiś program oszczędnościowy, fundusze inwestycyjne czy nawet Forex. Przy odpowiedniej dywersyfikacji i bez wchodzenia w produkty o dużym ryzyku, jesteśmy w stanie osiągnąć lepszy wynik niż z lokatą.

Na początek szczerze polecam fundusze inwestycyjne. Można regularnie wpłacać sobie dowolną kwotę co miesiąc. Rezygnacja zazwyczaj NIE wiąże się z utrata odsetek, zaś w przypadku lokaty, jest to częsty problem. Potrzebujesz pieniędzy szybko i niestety, kilka miesięcy czy lat oszczędzania idzie na nic, bo tracisz odsetki przy zerwaniu lokaty.

A Ty co o tym sądzisz? Warto wziąć lokatę czy nie?

Kilka produktów oszczędnościowych, na które warto zwrócić uwagę

Śledź nas na Facebook'u


One thought on “Czy warto odkładać pieniądze na lokatę?

  1. Nikola

    Ja też uważam, że nie warto odkładać swoich pieniędzy na lokatę. Osobiście po prostu umieszczam pieniądze na koncie oszczędnościowym. To co zostanie mi danego miesiąca wpłacam na konto i po prostu sobie tam czekają na jakąś specjalną okazję 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *