Masz wrażenie, że bank Cię … ?

Nazywajmy rzeczy po imieniu!

Jestem trochę rozgoryczony tym jak banki próbują z nas zdzierać, choćby złotówkę, choćby kilka groszy za transakcję, ale ostatnimi czasy mój bank przeszedł sam siebie. Wybaczcie, że nie podam nazwy (względy prawne), podpowiem tylko, że to duży bank na m na 5 liter…

5 zł za wypłatę z bankomatu poniżej 100 zł

Wykupiłem u nich taką funkcję (już kilka lat temu), że płacę im 5 zł miesięcznie i nie interesuje mnie to czy bankomat jest płatny czy nie płatny, czy to Euronet czy PKO czy lokalny bank w małej mieścinie na krańcu Polski. Do niedawna działało to super, płaciłem 5 zł i wypłacałem gdzie chciałem i kiedy chciałem i co NAJWAŻNIEJSZE – ile chciałem.

Niedawno jednak patrzę w historii płatności, a tam UWAGA: prowizja za wypłatę poniżej 100 zł i to ile? 5 zł. Bank stwierdził, że skoro decyduję się na wypłatę małych kwot (50 zł) to jestem wystarczająco bogaty, żeby podzielić się prowizją.

Z bólem serca przyjąłem tę karę i myślę sobie – będę wypłacał rzadziej, trudno… Banki też muszą przecież to księgować, ustawiać, przestawiać, pani Basia z recepcji musi zapewne taki przelew puścić, niech ma… Jednak kolejna sytuacja już naprawdę mnie rozzłościła.

Prowizja za wypłatę moich pieniędzy z mojego subkonta

To już niestety jawne świństwo. Mam subkonto na które przelewam swoje wynagrodzenie (jego większą część) w jednym miesiącu miałem większe wydatki, więc wypłaciłem sobie z konta dodatkowego na konto główne i co? I bęc – 5 zł prowizji.

Do cholery, nigdy wcześniej tego nie było. Trzymają moją kasę, która dla mnie jest w pewien sposób zamrożona (tak, jestem głupcem, który trzyma swoje pieniądze w  wirtualnej skarpecie), mogą tą kasą obracać, a ja mam z tego jakieś marne pół procenta (albo 0,2% – już nie pamiętam, ale mam wrażenie że niebawem będzie to procent ujemny i będzie trzeba dopłacać za takie “semi-lokaty”).

Czerwony banku, czas się pożegnać

Byłem z Wami od czasów, kiedy byliście małym bankiem internetowym i wiem, że zapewne macie w czterech literach jakiegoś randomowego Kowalskiego, ale jeśli 10% Waszych klientów przeanalizuje takie sytuacje i podejmie podobną decyzję, to nie wróżę Wam dobrze.

Dlatego Moi Drodzy, rozważcie trzymanie pieniędzy w skarpecie (w najgorszym wypadku stracicie tyle co na inflacji), albo nad zmianą Waszego starego banku, jeśli faktycznie dyma Was tak, jak robił to mój były bank.

Jeśli boisz się nagłej i szybkiej zmiany, załóż sobie konto dodatkowe – będziesz mieć porównanie. Często boimy się zmian, czy to z lenistwa czy ze względnej wygody, a tymczasem okazuje się, że “za rogiem” mają często 10 razy lepszą ofertę.

Lista kont bankowych w Polsce

Masz tu największe banki, które wyświetlają się automatycznie na podstawie zmiennych algorytmów. Pamiętaj, że nie jest to moja klasyfikacja – program dobiera tu oferty banków i promocje, które mogą się zmieniać z czasem, dlatego jeśli jakieś konto bankowe wydaje Ci się ciekawe, to nie zastanawiaj się, bo jutro może już tej oferty nie być.


Śledź nas na Facebook'u


3 thoughts on “Masz wrażenie, że bank Cię … ?

  1. Maurycy

    No właśnie tak to wygląda niestety…. ja już kilka razy zmieniałem bank…. Ponieważ przy podpisywaniu umowy były inne warunki a jak się okazało “drobnym druczkiem” było napisane o możliwości zmian w umowie. Dlatego teraz czytam wszystko nawet te najmniejsze literki:)

  2. Henia

    Dajcie spokój teraz tych drobnych opłat jest coraz więcej ostatnio wzięłam sobie wyciąg za ostatni miesiąc a tu jakaś dodatkowa opłata w wysokości 6zł….. Ludzie przecież są to moje ciężko zarobione pieniądze!

  3. Anna

    Hmmm no niestety tak jest ja też ostatnio zapłaciłam dodatkową opłatę za wypłatę poniżej 100zł 🙁 No ale też nie chce mi się ciągle zmieniać banku bo więcej jest zachodu z tymi wszystkimi papierkami. No chyba że ktoś z was chwali sobie jakiś bank? To chętnie wtedy swój zmienię.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *