Jak zmniejszyć ratę kredytu?

Jak zmniejszyć ratę kredytu?

Twój kredyt stał się trudny do spłacenia i rata miesięczna zaczyna Cię przytłaczać? Kilka lat temu wydawało się, że będziesz w stanie poradzić sobie z takimi ratami, ale teraz bywa różnie. Warto się zastanowić i podjąć kroki, które z pewnością obniżą Twoją miesięczną ratę. Ale jak zmniejszyć ratę kredytu? Rozwiązań jest kilka. Zobaczmy czy któreś z nich odpowiada Tobie.

Renegocjowanie warunków z bankiem

Wbrew pozorom bankom jest to na rękę i chętnie “idą na taki układ”, dlaczego? To wyjaśnił mi mój doradca kredytowy. Otóż głównym rozwiązaniem jakie możemy ugrać, jest wydłużenie okresu kredytowania. Ostateczny koszt kredytu może co nie co wzrosnąć, jednak nie odczujemy tego bezpośrednio, gdyż zostanie to rozłożone w dłuższym okresie czasu.

Dla przykładu, jeśli nasza rata wynosi obecnie około 830 zł przez 10 lat, możemy rozbić całość na 15 lat i po uwzględnieniu wszystkich dodatkowych kosztów zapłacimy ratę około 560 zł. To prawie 300 zł mniej, co z pewnością poratuje domowy budżet.

Jak zmniejszyć ratę kredytu z kredytem konsolidacyjnym

Kolejnym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Ten sprawdza się wtedy, gdy mamy kilka źródeł zadłużenia. Wielu z nas ma kilka kredytów i pożyczek. Dla przykładu:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt samochodowy,
  • pożyczkę za sprzęt rtv,
  • i inne tego typu zadłużenia.

W każdym banku i przy każdym kredycie płacimy osobne oprocentowanie, prowizje i ewentualne koszty dodatkowe w przypadku spóźnienia z ratą itd.

Gdybyśmy to skonsolidowali, mamy jedną ratę, wszystko zsumowane w jednym miejscu, raty dostosowane do naszych wydatków, rozłożone na okres w którym jesteśmy w stanie normalnie spłacić taki kredyt.

Jeśli szukasz kredytów konsolidacyjnych, polecam Ci rzucić okiem na któreś z tych. To lista, która ustala się automatycznie, wybierając najlepsze dla Ciebie opcje w danym okresie czasu. Możesz wypełnić wniosek, aby poznać wstępną ofertę. Wniosek do niczego Cię nie zobowiązuje, a sprawi, że skontaktuje się z Tobą doradca, który wyjaśni jak zmniejszyć ratę kredytu.

Przenieś kredyt do innego banku

Pamiętaj, że nie jesteś związany z bankiem na dobre i złe. Większość banków pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu po okresie około 5 lat od spłacania (jeśli chcesz to zrobić wcześniej, życzą sobie prowizję, w moim przypadku jest to 2%).

Jednak warto sprawdzić jak to jest w Twoim banku, gdyż być może warto przenieść kredyt hipoteczny do innego banku. W praktyce wygląda to tak, że bank B (nowy) spłaca Twój dług w banku A (ten w którym jesteś) i dostajesz od banku B nowe warunki, lepsze oprocentowanie itd. Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć ratę kredytu, to być może jest to dobre rozwiązanie.

Pozostaje życzyć powodzenia!

Śledź nas na Facebook'u


2 thoughts on “Jak zmniejszyć ratę kredytu?

  1. Karol

    Bardzo przydatny wpis:) Dokładnie tak! Warto wiedzieć że tak naprawdę zaciągnięcie kredytu w konkretnym banku wcale nie uwiązuje cię z nim na kilka lub kilkanaście lat. Jeśli nie pasują ci warunki spłacana rat kredytu poszukaj innego banku który da ci lepszą ofertę spłacania.

  2. Swat

    Ja swoje wszystkie zadłużenia złączyłem w jeden kredyt konsolidacyjny. Przez co teraz nie muszę się zastanawiać czy wszystkie zadłużenia opłaciłem w czasie bo mam jedną ratę kredytu. I jeszcze na tym zyskałem finansowo. Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem przy zmniejszeniu raty. Polecam

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *