3 najważniejsze informacje o kredycie konsolidacyjnym

3 najważniejsze informacje o kredycie konsolidacyjnym

 • Masz kilka kredytów, a nawet kilka rodzajów kredytów i raty zaczynają Cię irytować?
 • Wdziera się zamieszanie, zdarza się zapominać o ratach?
 • Banki i instytucje finansowe kasują Cię za przypomnienia, wysyłają do Ciebie wiadomości i dzwonią z każdą głupotą?
 • Instytucje w których masz kredyty, wymyślają Ci jakieś dziwne koszty, naliczają opłaty i prowizje?

Jeśli tak, to  kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem dla Ciebie

Denerwuje Cię, gdy te wszystkie informacje o kredytach i o bankach, są pisane w taki sposób, żeby przypadkiem nikt tego nie zrozumiał?

Mnie to strasznie irytowało, dlatego postanowiłem poświęcić długie godziny, aby dowiedzieć się wszystkich najważniejszych informacji na temat kredytów konsolidacyjnych i teraz tę wiedzę chciałbym przedstawić Tobie.

Język wpisu uprościłem najbardziej jak to możliwe. Nawet sześciolatek powinien z łatwością zrozumieć każdy szczegół. Życzę udanej lektury.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

To nic innego, jak połączenie wszystkich Twoich kredytów, długów i pożyczek w jedno, co zmniejsza wysokość Twojej raty miesięcznej.

Przykład (będzie on prosty z uśrednionymi danymi, żeby pokazać Ci jak działa mechanizm kredytu konsolidacyjnego).

 1. Masz kredyt hipoteczny, 10 lat do końca spłaty, płacisz ratę 1000 zł,
 2. Do tego masz kredyt na samochód na 10 lat, płacisz 500 zł,
 3. Dodatkowo pożyczka na telewizor, komputer, i sprzęt RTV – AGD 200 zł na 10 lat.

Na chwilę obecną płacisz miesięcznie 1700 zł i załóżmy, że jest to “jakieś” obciążenie dla Twojego budżetu, bo nie oszukujmy się, że mając nawet dodatkowe kilkaset złotych więcej na jedzenie, paliwo i inne codzienne wydatki, byłoby nieco łatwiej.

To nie wszystko

W tych wszystkich opłatach, które łącznie dają 1700 zł rat, znaczną część płacisz bankom i instytucjom finansowym w postaci prowizji i oprocentowania, a także innych głupich opłat, których często nie da się uniknąć (na przykład bank wymaga od Ciebie prowadzenia konta, które łącznie kosztuje 10 zł miesięcznie.

Dużo? Może i nie, ale po 10 latach płacisz im w taki sposób 1200 zł, czyli mówiąc kolokwialnie jesteś jedną ratę w plecy).

Konsolidacja długów zmniejsza miesięczną ratę

Załóżmy, że na każdej z tych rat moglibyśmy zaoszczędzić choćby około 30 zł (a na niektórych opcjach można zaoszczędzić znacznie więcej), to już na samym początku mamy o 100 zł niższą miesięczną ratę. Co stanie się po skonsolidowaniu i nieznacznym wydłużeniu okresu kredytowania (czyli łącznego czasu w jakim masz spłacać zobowiązania)

Powiedzmy, że w powyższym przypadku, zamiast płacić 1700 zł miesięcznie przez 10 lat, można płacić:

 • 1450 zł przez 12 lat lub
 • 1200 zł przez 15 lat.

W ostatniej opcji mamy aż 500 zł niższą ratę, a 500 zł w tym przypadku to przecież znaczna suma.

Oczywiście jeszcze raz podkreślam, że to jedynie luźna symulacja. W Twoim przypadku korzyści mogą być nawet znacznie lepsze.

Jak technicznie działa kredyt konsolidacyjny

Warto mieć wiedzę na temat tego co dzieje się z naszymi pieniędzmi. Konsolidacja kredytu to jakiś zabieg? Jakiś system? Jakiś trik bankowy?

W praktyce wygląda to tak: bank w którym chcemy skonsolidować nasze długi, spłaca je w całości i od tej pory mamy :

 • JEDNO zadłużenie w jednym banku,
 • do tego jedną ratę,
 • jedno oprocentowanie,
 • jedną prowizję.

Powiedzmy, że mamy kilka kredytów w bankach PKO, ING i do tego jakieś firmy pożyczkowe. Każda z tych instytucji obciąża nas na wspomnianych już prowizjach i oprocentowaniach, których nawet często nie jesteśmy świadomi. Kredyt konsolidacyjny odcina wszystkie te ręce wyciągnięte w naszą stronę, dzięki czemu mamy proste i jasne zasady, ale przede wszystkim jedną, niższą ratę.

Jaki bank ma najlepszy kredyt konsolidacyjny

Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć, dlatego że każdy bank ma inne wymagania, inaczej punktuje poszczególne rzeczy.

Dla przykładu:

 1. jeden bank będzie miał dobrą ofertę jeśli mamy kilka relatywnie dużych kredytów,
 2. zaś drugi będzie oferował lepszą ofertę, jeśli obecnie mamy dużo małych kredytów (np. gotówkowych).

Tych zmiennych, które mają wpływ na ofertę jest tak wiele, że nie ma zbytnio sensu się w to zagłębiać. Dodatkowo zasady zmieniają się z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc.

Na ofertę będą miały wpływ oczywiście (z tych ważniejszych):

 • wysokości naszego zadłużenia,
 • czas na jaki chcemy rozłożyć nasz kredyt konsolidacyjny,
 • nasza historia w BIK (to czy w przeszłości pojawiały się jakieś spóźnienia czy nie).

Najlepszy kredyt konsolidacyjny dla mnie

Co warto zrobić? Poświęcić godzinę, przejrzeć ogólne warunki kilku kredytów i wypełnić kilka wniosków, aby mieć porównanie. Może okazać się, że bank x będzie miał znacznie lepszą ofertę niż bank y. Taki wniosek wstępny można także złożyć przez internet. Poniżej przygotowałem dla Ciebie zestawienie kredytów konsolidacyjnych. Ten ranking ustanawia się automatycznie i działa w formie rotatora, dobierając najlepsze oferty w danym terminie.

Wypełnienie takiego wniosku do 2, 3 czy 10 banków nie jest zobowiązujące. Procedura jest taka, że gdy wypełnisz wniosek, bank sobie go sprawdzi, przygotuje dla Ciebie ofertę wstępną i umówi Cię na spotkanie z doradcą w Twojej okolicy. Wtedy spotkasz się z takim człowiekiem, zaś on na miejscu przedstawi Ci już wszystko od A do Z, przygotowane pod Ciebie i wyliczone co do złotówki.

Nie zwlekaj, bo załatwienie wszelkich formalności to nie takie hop siup i w niektórych bankach może trwać nawet do 2 miesięcy, a przecież z każdym miesiącem wydajesz swoje pieniądze.

Oto lista banków z dobrymi ofertami kredytów konsolidacyjnych na obecną chwilę

W razie jakichkolwiek kwestii o kredyty konsolidacyjne, serdecznie zapraszam Cię do komentowania i śmiałego zadawania pytań.

Śledź nas na Facebook'u


4 thoughts on “3 najważniejsze informacje o kredycie konsolidacyjnym

 1. Karol

  Kredyt konsolidacyjny jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem. Głównie dlatego że płaci się jedną ratę i jest ona znacznie mniejsza przez co wspomaga to również nasz domowy budżet. Natomiast jeśli chodzi o wybór banku to już kwestia indywidualna.

 2. Magdaaa

  No tak banki naprawdę różnią się między sobą ofertami, dlatego jeśli ktoś decyduje się na kredyt konsolidacyjny to warto sobie przejrzeć kilka ofert i porównać je.

 3. Megi

  Mnie np kredyt konsolidacyjny bardzo pomógł, dużo zyskałam dlatego polecam ale ile się naszukałam porównywania ofert poszczególnych banków…. Dlatego świetna lista banków z ofertami kredytów konsolidacyjnych pod wpisem:)

 4. Alo

  Dla mnie konsolidacja była wybawieniem:) Łącznie miałem 3 kredyty gotówkowe i męczyło mnie strasznie ciągłe pamiętanie kiedy jest dany termin żeby spłacić konkretny kredyt…masakra:( Często było tak ze dostawałem pismo z opóźnieniem wpłaty. Dlatego wybrałem konsolidację i dzięki niej połączyłem wszystkie kredyty w jedno no i pomimo to mam mniejsze raty miesięczne:)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *