Czy wkład własny trzeba wpłacić do banku?

Czy wkład własny trzeba wpłacić do banku?

Wspominaliśmy o tym już kiedyś, ale pytania wciąż się pojawiają i wiele osób nie może sobie wyobrazić jak dokładnie działa wkład własny i komu się ko dokładnie wpłaca.

Czy wkład własny trzeba wpłacić do banku czy może jakoś przekazuje się go sprzedającemu nieruchomość? A może jeszcze jakaś inna forma płatności?

Wkład własny płaci się sprzedającemu nieruchomość

Jednak warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

1. Zawsze należy sporządzić umowę

Umowa słowna nie ma tu dużej wartości, może zostać łatwo podważona i w konsekwencji mamy słowo przeciw słowu, dlatego taka umowa z przekazaniem środków wkładu własnego, musi być sporządzona pisemnie.

2. Wkład własny przekazujemy u notariusza

Aby nie było żadnych wątpliwości co do umowy, należy środki przeznaczone na wkład własny przekazać sprzedającemu u notariusza. Będziemy mieli pewność, że wszystkie kwestie prawne zostały zachowane, zaś akt notarialny jest bezpieczniejszy niż umowa na piśmie.

3.Wkład własny przekazujemy po wstępnej decyzji banku

Nie wcześniej. Zawsze może się okazać, że bank nie udzieli nam kredytu, a my już wpłaciliśmy wkład własny i podpisaliśmy umowę kupna – sprzedaży, zatem dlaczego sprzedający miałby nam oddawać te środki?

Pamiętaj o tych trzech istotnych kwestiach co do wkładu własnego, a na pewno nie spotka Cię niespodzianka.

Śledź nas na Facebook'u


2 thoughts on “Czy wkład własny trzeba wpłacić do banku?

  1. Marysia i Sebek

    My z mężem wkład własny dawaliśmy sprzedającemu dopiero po decyzji banku że przyzna nam kredyt, natomiast nasi znajomi żeby “zaklepać” sobie mieszkanie wkład własny dali sprzedającemu jeszcze przed informacją o przyznaniu kredytu….Według mnie to trochę ryzykowna decyzja

  2. Sfinks

    Ja wkład własny dawałem sprzedającemu właśnie w obecności notariusza. Razem z małżonką uważaliśmy że tak będzie najbezpieczniej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *