Nowe 500 zł w 2017 roku. Po co to komu?

Nowe 500 zł w 2017 roku. Po co to komu?

Witajcie.

Jak zapewne wiesz, lub jeszcze nie (bo mnie to zaskoczyło wczoraj), niebawem będziemy mieli nowy nominał 500 zł, który ma wyglądać tak (miniaturka obok). miniaturka 500 zł

Dawno, dawno temu, kiedy wchodziły nasze pieniądze (czyli w 1995 roku, kiedy to miałem 6 lat), pamiętam jakoś przez mgłę, że była dyskusja o nominale 500 zł, na którym miała widnieć Królowa Jadwiga.

500 zł jadwiga

Nie wiem czemu, ale ten nominał nie przeszedł, choć w sumie mam podejrzenie, że byłby on w tamtych czasach bardzo wysoki, bo średnie wynagrodzenie wynosiło 702 zł (źródło), więc dosłownie, ludzie dostawali by wypłatę w 1 lub 2 papierkach.

Nowe 500 zł w 2017 r.

Teraz, po 2 dekadach przychodzi czas na nowe 500 zł w całkiem nowym wzorze. Zastanawiam się dlaczego. Oczywiście nie mam nic przeciwko, ale po co to komu? Może ktoś z Was bardziej uważał na ekonomii i mi to wyjaśni.

Z jednej strony namawia nas się do trzymania pieniędzy na kontach. Już dawno nie miałem do czynienia z nominałem 200 zł, bo wygodniej i bezpieczniej dla mnie, jest trzymać te pieniądze na koncie. Po co wypłacać, skoro nawet w lokalnych sklepikach w miejscowości na końcu świata, można płacić kartą?

Deflacja a 500 zł

Mówią nam w mądrych programach telewizyjnych, że mamy deflację, czyli ja to rozumiem iż ceny spadają (rozumiem, nie oznacza że wierzę). No to skoro za swoje 200 zł przy utrzymanej deflacji, za 10 lat będę mógł kupić tyle dóbr co dziś powiedzmy za 300 zł, to jaki jest cel większego nominału? 🙂

Po co wycinać te bidne drzewa, stosować nowe, rzekomo lepsze zabezpieczenia na banknotach, skoro i tak trzymamy kasę na kontach bank?

Zatem czekam na wasze komentarze i proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

Śledź nas na Facebook'u


4 thoughts on “Nowe 500 zł w 2017 roku. Po co to komu?

  1. Darek i Sylwia

   Nie jestem na 100% pewien. Wydaje mi się, że widziałem wersję wrzuconą we wpisie.

 1. Anita1995

  Pierwsze słyszę, że ma wejść nowy banknot 🙂 Wydaje mi się, że kiedyś o tym słyszałam ale ludzie wtedy mówili, że to nie wejdzie bo to nie ma sensu itp.
  Osobiście uważam, że taki banknot o tak wysokim nominale jest zbędny, ponieważ ludzie raczej wolą nosić drobniejsze pieniądze przy sobie

 2. Megi

  No i wszedł banknot 500zł do obiegu 10 Lutego 2017 roku. I po co komu taki banknot same utrudnienia, nawet jakby ktoś chciał wpłacić sobie te 500zł czy wypłacić to wszystkie bankomaty będą musiały być przerabiane. Troszkę taka głupota…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *