Gdzie ubezpieczyć mieszkanie przy kredycie hipotecznym?

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie przy kredycie hipotecznym?

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, jednym z warunków na otrzymanie go, jest ubezpieczenie mieszkania. Chodzi o to, że w przypadku gdyby coś stało się z mieszkaniem, to nie zostajemy z niczym. Jak i gdzie ubezpieczyć mieszkanie przy kredycie hipotecznym? Spróbuję podzielić się swoją opinią.

Czego wymaga bank przy ubezpieczeniu mieszkania

Zazwyczaj wymagany jest tylko podstawowy pakiet ubezpieczeń, czyli od zalania, pożaru, uszkodzeń elewacji, które uniemożliwiałyby dalsze zamieszkiwanie w lokalu. Bank nie wymaga ubezpieczenia od kradzieży, bo na dobrą sprawę ich to nie interesuje czy ukradną nam telewizor czy nie – ich interesuje tylko zabezpieczenie nieruchomości.

Tutaj ważna uwaga do Ciebie. Jeśli wybierzesz pakiet podstawowy, który będzie kosztował relatywnie mało (przy mieszkaniu 160 metrów w małym mieście, to kwota do 300 zł w skali roku), to warto zastanowić się nad rozszerzeniem go. I nie namawiam Cię teraz na jakieś dodatkowe koszty, bo kompletnie nie polecam żadnej sugerowanej firmy. Jednak zobaczysz, że skoro pakiet podstawowy kosztuje 300 zł, a do tego możesz dokupić pakiety ekstra, takie jak właśnie zniszczenie mebli do kwoty x zł, który, a który kosztuje na przykład 12 zł, albo zniszczenie sprzętu elektronicznego do wartości x zł (np. cena telewizora), to chyba warto się skusić. My bynajmniej się skusiliśmy.

Ubezpieczenie z banku czy ubezpieczenie z zewnętrznego towarzystwa ubezpieczeniowego?

My wybraliśmy opcję towarzystwa ubezpieczeniowego zewnętrznego, ponieważ była tańsza. Akurat nasz bank nie wymagał aby ta polisa była koniecznie w towarzystwie rekomendowanym przez nich. Jedynym wymogiem jest cesja, czyli przeniesienie ewentualnego odszkodowania na bank aby odszkodowanie pokryło koszty kredytu. Zatem jeśli mieszkanie się spali, zostanie uszkodzone w sposób uniemożliwiający dalszą eksploatację, to w pierwszej kolejności zostanie opłacony bank (tak najprościej).

Najlepsza polisa na mieszkanie przy kredycie hipotecznym

Nie ma najlepszej polisy, a może być jedynie taka, która jest dostosowana pod konkretną nieruchomość. Jak my znaleźliśmy ubezpieczenie nieruchomości pod nasz kredyt hipoteczny? Oczywiście zaczęliśmy szukać w internecie, różne porównywarki, pokazywały różne towarzystwa, ale gwarantuję Ci, że najpopularniejsze firmy cały czas się między sobą przepychają. Dlatego wypełniliśmy kilka wniosków wstępnych i wybraliśmy ostateczną ofertę najlepszą dla naszego mieszkania przy “tej konkretnej kwocie kredytu”.

Dlaczego warto robić to w domu? Bo polisa nie wygląda tak: że ta jest najtańsza i najlepsza. Zazwyczaj jest coś za coś: niższy koszt, ale kwota odszkodowania do “takiego” pułapu. To ubezpieczenie ma “takie” dodatki, a tamto ubezpieczenie ma “te” dodatki.

Dlatego na spokojnie, warto sobie to przejrzeć w domu. Wysłanie wniosku zupełnie nic nie kosztuje i do momentu podpisania umowy, do niczego nie zobowiązuje.

Aktualnie wysoko oceniane opcje ubezpieczeń (to zestawienie uzupełnia się automatycznie, nie mamy na to wpływu ani nie ingerujemy w zestawienie).

Podsumowując

Jeśli Twój bank daje Ci możliwość skorzystania z ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym w firmie zewnętrznej, to warto to rozważyć.

Jeśli chcesz poczytać inne nasze wpisy o kredytach hipotecznych, zapraszamy do kategorii: Kredyt hipoteczny.

Za wszelkie uwagi i pytania, serdecznie dziękujemy, a także do nich zachęcamy.

Śledź nas na Facebook'u


7 thoughts on “Gdzie ubezpieczyć mieszkanie przy kredycie hipotecznym?

 1. jakubb

  niestety mieszkam w terenie zagrozonym powodzia dlatego zalezalo mi na ubezpieczneiu domu, w compensa otrzymałem w korzystnej wysokosci skladke

  1. Darek i Sylwia

   Korzystna? Co masz na myśli, w czym owa składka jest lepsza?

 2. Fabian

  Wybór ubezpieczenia pod względem wysokości składki , moim zdaniem jest błędem. Dla mnie ważne jest co polisa zabezpiecza, co mi da w razie jakiegoś szkodliwego zdarzenia. Owszem , polisa” compensa mój dom” dla mnie jest interesująca ponieważ ma elastyczne i rozszerzone zabezpieczenia. W jednej polisie mam ubezpieczony dom i wszystkie budynki które są na posesji. Dodatkowo ubezpieczone są ruchomości należące do mnie i wszystkich członków rodziny.

  1. Darek i Sylwia

   Witam. Cena nie jest jedynym kryterium wyboru, ale sami musimy ustalić jakieś zasady. Np. dodatkowe ubezpieczenia na wyposażenie domu. Nie ma sensu ubezpieczać do kwoty 20 000 zł, jeśli w domu mamy telewizor (2000 zł), lodówkę (1000 zł), pralkę (1000 zł) i kilka drobnych urządzeń do 1000 zł, więc wystarczy ubezpieczenie do kwoty 10 000 zł. Możliwości jest dużo, dlatego warto dobrze się przyjrzeć polisie.

 3. Łukasz

  Jeśli chodzi o compensa to moim zdaniem ubezpieczenie “compensa rodzina ” jest wszechstronnym ubezpieczeniem . Ubezpieczenia nie tylko majątek ale również całą moją rodzinę , nawet drobne przedmioty które do nas należą.

 4. Jamison Poitevint

  Fajnie gdyby coś podobnego jeszcze się pojawiło

 5. Właśnie w takich przypadkach gdy sami nie bardzo wiemy ,jak podejść do ubezpieczenia warto mieć zaufaną osobę która zna się na takich sprawach . Składka oczywiście to tylko część polisy ,są jeszcze bardziej istotne kwestie jak zakres ochrony ubezpieczeniowej a głównie wyłączenia od których powinno się zacząć czytać OWU .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *